Fort Gerharda http://www.fort-gerharda.pl/rss.xml Fort Gerharda - zwany również Fortem Wschodnim, to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Położony jest na wyspie Wolin, na prawym brzegu ujścia Świny. pl 1521471273 fort-gerharda.pl 60 Wizyta w Militarhistorisches Museum Flugplatz w Berlinie artykul_wizyta-w-militarhistorisches-museum-flugplatz-w-berlinie_361.html Zima to dobry czas do nadrobienia zaległości. W przerwach pomiędzy pracami w Świnoujściu i Srebrnej Górze, odwiedzamy wiele interesujących miejsc. Postanowiliśmy wybrać się do Berlina, aby z bliska obejrzeć FuMO-214 Würzburg-Riese, którego jedna z wersji funkcjonowała w czasie II wojny światowej na terenie naszego kompleksu.

]]>
Nowy rok, nowe eksponaty artykul_nowy-rok-nowe-eksponaty_360.html Mimo że mam dopiero początek roku, to kolekcja Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu powiększa się w niebywałym tempie. Przedstawiamy kilka najświerzszych muzealiów, które zasiliły kolekcje od początku roku.

]]>
Czy wycofany ze służby okręt podwodny trafi do Świnoujścia? artykul_czy-wycofany-ze-sluzby-okret-podwodny-trafi-do-swinoujscia_359.html Trwa walka o to, gdzie trafi wycofany ze służby w Marynarce Wojennej okręt podwodny typu Kobben. 53-letni okręt wycofano ze służby w grudniu. Chęć opieki nad emerytem zgłosiło Świnoujście i obiecało udostępnić go turystom.

]]>
Krzyż Federacyjny dla dyrektora muzeum artykul_krzyz-federacyjny-dla-dyrektora-muzeum_358.html Na początek roku jubileuszowego, w którym obchodzimy 100 lat od odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości, nasza inicjatywa, reprezentowana przez Piotra Piwowarczyka został uhonorowana Krzyżem Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny. Organizacja została założona w 1928 roku i przed wojną zrzeszała blisko 300 000 członków!

]]>
Nowe wyzwanie- Fortu Ostróg w Srebrnej Górze! artykul_nowe-wyzwanie-fortu-ostrog-w-srebrnej-gorze_357.html Fort Ostróg w Srebrnej Górze ten jeden z najpiękniejszych fortów górskich w Europie. Od piątku obiekt ma nowego gospodarza. – Zrobimy wszystko, by przy współpracy z gospodarzem Twierdzy i lokalnym samorządem, fort odzyskał dawny blask i stał się miejscem, gdzie historia spotyka się z przygodą i zabawą – mówi Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda w Świnoujście.

]]>
Co o północy powiedzą zwierzęta z fortu? artykul_co-o-polnocy-powiedza-zwierzeta-z-fortu_356.html Zwierzęta w Wigilię o północy mówią ludzkim głosem. Pasjonaci historii ze świnoujskiego Fortu Gerharda dobrze wiedzą, że nie są to żadne wymysły i legendy. Tutejsze zwierzęta co roku mają coś ciekawego do powiedzenia. – Dla niektórych muzealników byłoby lepiej, gdyby zwierzęta milczały – mówi Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża.

]]>
Co się stało z armatami z Baterii Vineta? artykul_co-sie-stalo-z-armatami-z-baterii-vineta_362.html Był kwiecień 1945 r. Do Świnoujścia zbliżał się 2. Front Białoruski z 19. Armią w szeregach, w której oprócz Rosjan walczyli również Polacy. Zapadł rozkaz o ewakuacji. Wszystkie cztery działa kalibru 15 cm z Baterii Vineta (Podziemnego Miasta) zostały wysadzone.

]]>
Pokojowe podbijanie Danii artykul_pokojowe-podbijanie-danii_355.html Pasjonaci historii ze Świnoujścia poszukują zaginionych dział z Baterii Vineta (Podziemnego Miasta). Przez lata sądzono, że armaty zostały zniszczone przez Niemców pod koniec wojny. Cuda się jednak zdarzają. Jedno ze świnoujskich dział znalazło się w… Danii.

]]>