Fort Gerharda http://www.fort-gerharda.pl/rss.xml Fort Gerharda - zwany również Fortem Wschodnim, to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Położony jest na wyspie Wolin, na prawym brzegu ujścia Świny. pl 1502963117 fort-gerharda.pl 60 Już wkrótce nowa wystawa artykul_juz-wkrotce-nowa-wystawa-_334.html Już za kilka tygodni w fortecznym Muzeum Obrony Wybrzeża zakończone zostaną prace nad organizacją nowej wystawy. Obecnie na parterze znajduje się ekspozycja prezentująca niemiecką artylerię forteczną, natomiast na piętrze czeka na Was historyczna wędrówka po świnoujskim garnizonie w latach 1848-1960.

]]>
Cofka poszerzyła fosę w forcie o trzy metry artykul_cofka-poszerzyla-fose-w-forcie-o-trzy-metry_333.html Nie wszyscy martwią się z powodu wielkiej cofki, która nękała przez ostatnie dwa dni Świnoujście. Fosa w Forcie Gerharda powiększyła się, a świeża woda wyparła zalegający tutaj muł.

]]>
Tak wyglądała twierdza, którą wysadzono w powietrze. Unikalne zdjęcia! artykul_tak-wygladala-twierdza-ktora-wysadzono-w-powietrze-unikalne-zdjecia_332.html Dzisiaj ten zabytek byłby ewidentnie jedną z największych atrakcji turystycznych północnej Polski! Przez komunistów i ludzi ograniczonych kulturowo, przy cichej aprobacie mieszkańców, Twierdzę wysadzono w powietrze! Pozostały po niej  tylko wspomnienia, tarcza zegarowa i kolekcja unikalnych zdjęć!

]]>
Dbajcie o ptaszki. Te duże i te mniejsze artykul_dbajcie-o-ptaszki-te-duze-i-te-mniejsze_331.html Przez kilka najbliższych dni ostro (jak na świnoujskie warunki) przymrozi! Pamiętacie o naszych braciach mniejszych? Szczególnie ptakach?  Warto pomyśleć o miseczce wody, słonince za oknem i kramiku z ziarenkami!

]]>
Forteczna krata znów broni wejścia artykul_forteczna-krata-znow-broni-wejscia_330.html Niegdyś podobne ogrodzenia były niemal w każdej pruskiej twierdzy. W Świnoujściu i Szczecinie nie zachowało sięani jedno przęsło. Krata z XIX wieku dotarła na wyspię Wolin z Torunia. Od kilku dni ogrodzenie broni dostępu od południowej strony Fortu Gerharda.

]]>
Zegar z wysadzonej twierdzy artykul_zegar-z-wysadzonej-twierdzy_329.html Do Fortu Gerharda trafiła tarcza zegarowa, która przed laty zdobiła fasadę wewnętrzną nieistniejącej już Twierdzy Portowej w Świnoujściu. Fort nr 1 został wysadzony w powietrze w latach 70. ub. wieku w związku z budową portu. Po pięknym niegdyś obiekcie pozostały fundamenty, zdjęcia, wspomnienia i... skarby historii, które nadal czekają na odkrycie.

]]>