Fort Gerharda http://www.fort-gerharda.pl/rss.xml Fort Gerharda - zwany również Fortem Wschodnim, to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Położony jest na wyspie Wolin, na prawym brzegu ujścia Świny. pl 1580120246 fort-gerharda.pl 60 Sabaton kręcił w Forcie Gerharda teledysk do najnowszej piosenki artykul_sabaton-krecil-w-forcie-gerharda-teledysk-do-najnowszej-piosenki_370.html To jeden z najpopularniejszych zespołów z pogranicza power i heavy metalu w Europie. Większość jego utworów związanych jest z historią – te najsłynniejsze w Polsce piosenki dotyczą bitwy pod Wizną (40:1)  i Powstania Warszawskiego. Zdjęcia do teledysku Fields od Verdun kręcił w Forcie Gerharda w Świnoujściu.

]]>
Królowa armat trafiła do Świnoujścia artykul_krolowa-armat-trafila-do-swinoujscia_371.html Po ponad dwóch latach starań muzealników ze świnoujskiego Fortu Gerharda, nieprzespanych nocach dyrektora tej placówki i czasami absurdalnych negocjacjach, do Świnoujścia dotarła „Alice”, czyli armata 8,8 cm FLAK 37/2. To jedyne takie działo w Polsce i jedno z nielicznych Europie. 

]]>
Fort Gerharda i Podziemne Miasto największymi atrakcjami miasta artykul_fort-gerharda-i-podziemne-miasto-najwiekszymi-atrakcjami-miasta_372.html Według wyników badań turystyki, wykonanych w 2018 roku na zlecenie Miasta Świnoujście, największymi atrakcjami Świnoujścia zostały Fort Gerharda oraz Podziemne Miasto! Na podium znalazła się również Latarnia Morska oraz falochrony.

]]>
Niemiec płakał jak sprzedawał artykul_niemiec-plakal-jak-sprzedawal_373.html Model brytyjskiego czołgu MK IV trafił spod niemieckiego Hanoweru do Świnoujścia. MK IV to brytyjski czołg, którego alianci używali podczas I wojny światowej. Był to pierwszy czołg, który produkowano wówczas tak masowo. Powstało 1220 egzemplarzy.

]]>
Szukamy mieszkańców świnoujskiej Atlantydy artykul_szukamy-mieszkancow-swinoujskiej-atlantydy_374.html Osternotahfen to piękne osiedle, które aż do 1938 roku cieszyło się niezależnością do Świnoujścia, po wojnie otrzymało nową nazwę- Chorzelin. Nie przetrwało próby czasu- zniknęło z powierzchni ziemi w latach 70-tych XX wieku,  by ustąpić betonowym placom, na których obecnie przeładowuje się węgiel … z Rosji.

]]>
Nowy oddział- Fort Spitzberg otwarty! artykul_nowy-oddzial-fort-spitzberg-otwarty_368.html Jak już informowaliśmy w styczniu 2018 roku nasza inicjatywa stała się gospodarzem nowego obiektu- Fortu Spitzberg- Ostróg w Srebrnej Górze. Po kilku miesiącach intensywnych prac porządkowych z terenu fortu wywieziono ponad 30 ton śmieci i gruzu. Uporządkowany fort, z odświeżonymi wnętrzami w których znajdują się dioramy i wystawy został otwarty 1 lipca br.

]]>
Otoczenie fortu i latarni przestanie w końcu straszyć artykul_otoczenie-fortu-i-latarni-przestanie-w-koncu-straszyc_367.html To jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w naszym województwie. I jednocześnie jedno z najbardziej zaniedbanych. Otoczenie latarni morskiej i Fortu Gerharda w Świnoujściu ma jednak zyskać nowy blask.

]]>
Piotr Piwowarczyk członkiem Rady Biznesowej WZIEU Uniwersytetu Szczecińskiego artykul_piotr-piwowarczyk-czlonkiem-rady-biznesowej-wzieu-uniwersytetu-szczecinskiego_366.html Pragniemy poinformować, że od 14 marca dyrektor naszego muzeum- Piotr Piwowarczyk został członkiem Rady Biznesowej WZIEU Uniwersytetu Szczecińskiego. Razem z Ewą Stanecką- Wojewódzką Konserwator Zabytków w Szczecinie i Tomaszem Kowalczykiem, naczelnym redaktorem Kuriera Szczecińskiego stworzyli zespół do spraw mediów i zarządzaniem dziedzictwem.

]]>