Fort Gerharda http://www.fort-gerharda.pl/rss.xml Fort Gerharda - zwany również Fortem Wschodnim, to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Położony jest na wyspie Wolin, na prawym brzegu ujścia Świny. pl 1513436039 fort-gerharda.pl 60 Co tydzień kolejne eksponaty wzbogacają kolekcje artykul_co-tydzien-kolejne-eksponaty-wzbogacaja-kolekcje_348.html Nie ma tygodnia aby forteczne muzeum nie powiększyło się o kolejne cenne eksponaty. Do kolekcji około 4 tysięcy muzealiów w ostatnim miesiącu trafiło kilkanaście ciekawych przedmiotów. Tym razem prezentujemy Państwu kilka najciekawyszych z nich:

]]>
Śmiercionośne torpedy artykul_smiercionosne-torpedy_345.html To jeden z najmniej znanych, a jednocześnie bardzo wartościowy zabytek świnoujskiej twierdzy. Dzięki pracy pasjonatów i pomocy Gaz Systemu oraz samorządu, być może już wkrótce stanie się kolejnym celem wycieczek na turystycznej mapie naszego miasta.

]]>
Z dna fortowej fosy wyciągnięto sensacyjne znalezisko! artykul_z-dna-fortowej-fosy-wyciagnieto-sensacyjne-znalezisko_347.html W Forcie Gerharda w Świnoujściu odkryto kolejną tajemnicę. Ma 2 metry i może ważyć z dwie tony, a na dnie fosy okalającej Fort Gerharda mogła leżeć aż od XIX wieku. W piątek, przy użyciu ciężkiego sprzętu wyciągnięto lufę armatnią. Na znalezisko nigdy by nie natrafiono, gdyby nie bóbr, który powalił jedno z drzew.

]]>
Stalowe okiennice powróciły na Fort Gerharda artykul_stalowe-okiennice-powrocily-na-fort-gerharda_346.html Gdy Fort Gerharda nie miał gospodarza, złomiarze wycięli wszystko co dało się spieniężyć. Zniknęły m.in. stalowe okiennice, a nawet drzwi z fortecznymi okuciami.

]]>
W fosie znaleziono prawdziwy skarb? artykul_w-fosie-znaleziono-prawdziwy-skarb_344.html Przedmiot waży najprawdopodobniej około 2 ton – trudno określić jego pochodzenie i wiek, ale pierwsze rozpoznanie wykonane pod wodą przez nurka –archeologa, wskazuje, że przedmiot  może mieć kilkaset lat.

]]>
Podziemne Miasto nowym Cudem Polski! artykul_podziemne-miasto-nowym-cudem-polski_343.html Podziemne Miasto na Wyspie Wolin zostało „Nowym cudem Polski”. W piątek w podwarszawskim Nadarzynie, podczas II edycji Międzynarodowych Targów Turystycznych World Travel Show, tytuł odebrał Dariusz Krzywda i Marcin Ossowski.

]]>
Forteczna koncepcja zagospodarowania w Srebrnej Górze artykul_forteczna-koncepcja-zagospodarowania-w-srebrnej-gorze_342.html W dniach 18-20 października w Srebrnej Górze odbyła się konferencja naukowa pn. "15 lat fortecznego parku kulturowego w Srebrnej Górze. Ochrona i zarządzenia zabytkowymi zespołami architektury obronnej".

]]>
Nowe eksponaty w muzeum artykul_nowe-eksponaty-w-muzeum_341.html Muzeum w Forcie Gerharda z tygodnia na tydzień powiększa swoje zbiory. Na dwóch piętrach redity znajduje się blisko 1000m2 powierzchni na której oglądać można tysiące eksponatów związanych z okresem od XVIII wieku do lat 70. XX wieku.

]]>